BOARD OF DIRECTORS

Executive Directors

Mr. Chong Sik , is one of the co-founders of our Group and incorporated KNT Limited (“KNT”) in February 1993. Mr. S Chong is currently our chairman, chief executive officer and executive Director and a director of KNT Group Limited (“KNTGL”), KNT International Holdings Limited (“KNT Int’l”) and KNT Limited (“KNT”). He was appointed as our Director on 5 July 2016 and re-designated as our executive Director on 23 April 2018. He is the younger brother of Mr. P Chong. He is primarily responsible for our Group’s overall strategic planning, corporate management and business development.

Mr. S Chong was awarded the Professional Diploma in Diagnostic Radiography from the Hong Kong Polytechnic University (formerly known as Hong Kong Polytechnic) in November 1991. He commenced his start-up business in 1993 by incorporating KNT together with Mr. P Chong and since then has accumulated over 20 years of experience in bridal wear and special occasion dresses business.

In January 2003, he further established Dong Guan HYG Garment Limited Company (“HYG”) together with Mr. P Chong to meet the business expansion needs and develop a design and manufacturing capacity with a view to provide one-stop solutions to our customers.

He is currently the supervisor of Lions College, member of Chinese People’s Political Consultative Conference Yunfu Committee, member of standing committee of Chinese People’s Political Consultative Conference Yunfu Committee, president of The Friendship Liaison Association of the CPPCC Hong Kong Members of Yunfu City Limited.

Mr. Chong Pun, is an executive Director and one of the co-founders of our Group. He was appointed as our Director on 9 August 2016 and re-designated as our executive Director on 23 April 2018. Mr. P Chong is the elder brother of Mr. S Chong. He is also a director of KNTGL, KNT Int’l and KNT and the legal representative of HYG. He is responsible for the overall management of our Group’s operations, general administration and compliance matters in China.

Mr. P Chong received secondary school education in China and graduated in 1978. During the period from 1983 to 1992, he worked as a factory manager in Florist Trading Company (H.K.) Limited, of which the principal business is manufacturing of festival decorative products. He set up KNT together with Mr. S Chong in February 1993 and has been a director of KNT since April 1993. In January 2003, Mr. P Chong, together with Mr. S Chong, established HYG to meet the business expansion needs and since then has been the legal representative of HYG. He possesses over 20 years of experience in the bridal wear and special occasion dresses business.

Mr. Lam Chi Yuen, is an executive Director and the chief operating officer of our Group. He was appointed as an executive Director on 23 April 2018. He is responsible for overseeing the daily operation of our Group, including but not limited to procurement, production, shipping and marketing.

Mr. Lam was awarded a Bachelor of Arts degree with second class honours in Clothing Studies from the Hong Kong Polytechnic University in November 1996. He joined our Group in July 1996 as junior merchandiser. He was promoted as senior merchandiser in April 2003 and was further promoted as merchandising manager in July 2007. He was subsequently promoted as our chief operating officer in April 2017. Mr. Lam possesses over 20 years of experience in the bridal wear and special occasion dresses business.

Non-executive Director

Mr. Ting Chi Wai Roy, was appointed as a non-executive Director on 23 April 2018. He is primarily responsible for participating in the formulation of corporate and business strategies.

Mr. Ting was awarded a Bachelor of Business Administration degree in China business from the City University of Hong Kong in November 2004. He is one of the founders of Wine’s Link International Holdings Limited (“Wine’s Link”, a company listed on the GEM of the Stock Exchange, stock code: 8509.HK), which has been engaging in the wholesale and retail trading of wine products and other alcoholic beverages in Hong Kong since 2008. He acted as a director of Wine’s Link Limited, an indirect wholly-owned subsidiary of Wine’s Link, from March 2008 to January 2017, and has been the senior vice president of public relations of Wine’s Link since January 2017, responsible for overseeing the investor and public relations of the Wine’s Link’s group. Since December 2006, he has also been a director of Dynasty International Group Holdings Limited, a company principally engaging in trading of premium gifts.

Mr. Ting is an active participant in public and social services and has an extensive network in business community. He has been the elected councilor of the Wong Tai Sin District Council since January 2012, where he is primarily responsible for advising the Hong Kong Government on all matters in relation to the well-being of the residents in the Wong Tai Sin District. He has been a member and a standing committee member of Zhuhai Committee of Chinese People’s Political Consultative Conference since November 2011 and January 2013, respectively, and he was also a committee member of Henan Committee of Chinese People’s Political Consultative Conference from January 2013 to January 2018.

Independent non-executive Directors

Mr. Lau Koong Yep, was appointed as an independent non-executive Director on 31 January 2019. Mr. Lau was awarded a Bachelor of Business Administration degree in Quantitative Analysis for Business Student (minoring Finance) from the City University of Hong Kong in July 1999. He was in the direct selling and social commerce industry for over 16 years. Mr. Lau currently works with Jason Pharmaceuticals Inc., a wholly owned subsidiary of Medifast, Inc. (a company listed in the New York Stock Exchange with stock code: MED) and will serve as the Market Vice President of Business Development for Asia Pacific. He worked with WeMedia Shopping Network Technology Co. Limited (“WeMedia”) from February 2017 to October 2017 with his last position as the Chief Operating Officer. Before Mr. Lau joined WeMedia, he worked with NU SKIN Enterprises Hong Kong, LLC from June 2012 to December 2016 with his last position as a Vice President, Executive Partners Greater China. He also worked with USANA Hong Kong Limited from 2011 to 2012, Market Hong Kong Limited from 2007 to 2010 and Herbalife International of Hong Kong Limited from 2001 to 2004.

Mr. Lau is also dedicated to various social responsibilities. He served as a council member and the chairman of the convocation of City University of Hong Kong from January 2014 to December 2017. He is currently a member of the National Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference of Guilin and a director of the Hong Kong Shangxi Chamber of Commerce.

Mr. Lau Kwok Fan, was appointed as an independent non-executive Director on 31 January 2019. Mr. Lau was awarded a Bachelor of Arts degree in Public Administration and Management from De Montfort University in June 2006 and a Master of Arts degree in Sociology from the Chinese University of Hong Kong in December 2010.

Mr. Lau is currently a member of the Legislative Council of Hong Kong and a member of the North District Council. In February 2018 he was appointed by the Chief Executive of Hong Kong as a member of the Betting and Lotteries Commission. In November 2016, he was elected by the members of the Legislative Council to serve as a member of the university council of the Chinese University of Hong Kong. He was appointed as a member of the Commission On Youth of the Hong Kong government for the three terms commencing on 1 April 2010, 1 April 2013 and 1 April 2015, respectively, and was appointed as a member of the Council for Sustainable Development of the Hong Kong government for the two years’ term commencing on 1 March 2015. In February 2014, he was registered by the Education Bureau of Hong Kong as a manager of Fung Kai Innovative School for the term from February 2014 to December 2015, which was subsequently extended to the end of December 2017. Mr. Lau is also a member of the Beijing Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference (“CPPCC”) and a member of the Jiangmen Committee of the CPPCC.

Mr. Leung Martin Oh Man, was appointed as an independent non-executive Director on 31 January 2019. Mr. Leung graduated from the University of Toronto with a Bachelor of Commerce degree in November 2002. He was admitted as a certified public accountant of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants (“HKICPA”) in July 2006 and a member of the Hong Kong Institute of Surveyors in January 2014. He is currently registered as a certified public accountant (practising) of HKICPA effective from 1 January 2018 to 31 December 2018.

Mr. Leung has over 15 years of experience in the field of financing, financial management, accounting, auditing and valuation. He worked with Deloitte Touche Tohmatsu from March 2003 to March 2011, where he was principally responsible for audit related matters and was also engaged with accounting and taxation related matters. He is currently serving as the general manager of TL Property Consultants International Limited responsible for making and execution of the company’s strategy and management of human resources and daily operation.

Mr. Leung has been serving as an independent non-executive director of Global Strategic Group Limited (a company listed on the GEM of the Stock Exchange, stock code: 8007) since October 2014. He also served / is serving various social responsibilities, including member of the Chinese People’s Political Consultative Conference of Xuhui District of Shanghai, fellow member of the professionals committee of Shanghai Chinese Overseas Friendship Association, member of the investment specialist committee of the Hong Kong Housing Society, founding member of the Hong Kong Professionals and Senior Executives Association and director of the International Nature Loving Association Limited.

Mr. Yuen King Sum, was appointed as an independent non-executive Director on 31 January 2019. Mr. Yuen graduated from Hang Seng School of Commerce (now known as Hang Seng Management College) with a Diploma in Business Studies in July 1984. He was admitted as a Fellow of Life Management Institute in 1987.

Mr. Yuen has over 30 years of experience in the operation, marketing and management of insurance companies. He worked with Hong Kong Family Insurance Co., Ltd as an administrative assistant from August 1984 to July 1987, and subsequently worked with the American International Underwriters, Limited (now known as AIG Insurance Hong Kong Limited) from November 1987 to March 2010 as an insurance agent. Since July 2010, Mr. Yuen has been working with Finexis Advisory (HK) Limited and is presently holding the position as Chief Executive Officer.

Mr. Yuen has been serving as an Adjunct Lecturer of Executive Development Centre of Hang Sang Management College since September 2017.

BOARD COMMITTEES

Audit committee

Mr. Leung Martin Oh Man (Chairman)
Mr. Lau Koong Yep
Mr. Yuen King Sum
Mr. Lau Kwok Fan

Remuneration committee

Mr. Lau Koong Yep (Chairman)
Mr. Leung Martin Oh Man
Mr. Yuen King Sum
Mr. Lau Kwok Fan

Nomination committee

Mr. Chong Sik (Chairman)
Mr. Leung Martin Oh Man
Mr. Lau Koong Yep
Mr. Yuen King Sum
Mr. Lau Kwok Fan